A2+
Polacy nie mają problemów ze swobodną rozmową, czytaniem newsów w prasie czy oglądaniem telewizji po angielsku. Można to wywnioskować z ogłoszonych właśnie wyników Wielkiego Testu Języka Angielskiego, którego średni wynik wg skali Rady Europy to B1. Radomsko natomiast udowodniło, że zna angielski na poziomie A2+.

Wielki Test Języka Angielskiego odbył się 20 listopada w 55 miastach Polski. Z testami przygotowanymi dla różnych grup wiekowych zmierzyło się w sumie prawie 6000 osób, z czego 18% to dzieci do 13. roku życia, a 82% – młodzież i dorośli. Średni wynik Polski wyliczano z testów tych ostatnich, dzieci otrzymały oceny opisowe. W radomsku test napisały 142 osoby.

Najlepiej – na poziomie B2 – wypadł Garwolin, Kraków, Mińsk Mazowiecki , Piotrków Trybunalski i Poznań. Rekord frekwencji padł w Krakowie – w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego Wielki Test pisało jednocześnie prawie 500 osób. Najciekawszą lokalizacją do testowania była zabytkowa zabrzańska kopalnia Guido. Uczestnicy Wielkiego Testu zmierzyli się tam z pytaniami 320 metrów pod powierzchnią ziemi!
Tegoroczna edycja ogólnopolskiego WTJA była czwartą w historii – Wielki Test powrócił po dwuletniej przerwie, zmianie technologii obsługi i organizatora. -Wdrażanie opracowanej na nowo formuły nie zawsze było łatwe – mówi Łukasz Binkowski, koordynator organizacji WTJA z ramienia właściciela marki, firmy Electrum. Wyniki pierwotnie miały być ogłoszone 4 grudnia. – Zainteresowanie wynikami przerosło nasze oczekiwania, także technicznie. W pewnym momencie nowy system zwyczajnie odmówił współpracy. Naprawa z zachowaniem bezpieczeństwa danych osobowych przeciągnęła ogłoszenie wyników o prawie dwa tygodnie. Dzięki temu doświadczeniu mamy jednak pewność, że w przyszłym roku wszystko zadziała bez zarzutu – zapewnia.
Organizowany od 2012 r., Wielki Test Języka Angielskiego to największy darmowy test kompetencyjny w Polsce. Do tej pory w 120 miastach przetestowano ponad 23 000 osób powyżej 8. Roku życia. Każdy uczestnik WTJA otrzymuje certyfikat, poświadczający jego umiejętności językowe. Testy opracowywane są we współpracy z wiodącą światową organizacją zajmującą się certyfikacją językową – ETS Global.

W poszczególnych miastach swoje edycje Testu przygotowują organizatorzy lokalni. Ogólnopolskim organizatorem i właścicielem marki Wielki Test Języka Angielskiego jest inżynierska firma Electrum z Białegostoku. Co firma związana z energetyką ma wspólnego z angielskim? „Praca z zaawansowaną technologią i międzynarodowym środowisku jest naszą codziennością. I od zawsze język angielski jest jednym z narzędzi, które otwierają nas na nowe umiejętności, technologie i wiedzę. Pragnąc podarować innym te same możliwości, od początku jako sponsor, a od tego roku – jako główny organizator i koordynator wspieramy Wielki Test Języka Angielskiego” – tłumaczy Wojciech Kuczyński Dyrektor Marketingu i Członek Zarządu firmy Electrum.